Bahçıvanlık Hizmeti Nedir ?

Sahibi olduğumuz bahçelerin bakımlarına yetişememe sorunu, günümüzün yoğun şartları için önemli bir sıkıntıdır. Eğer emekli değilseniz veya bu bahçe ile sizden geri kalan zamanlarda ilgilenecek başka biri yoksa eğer, seyretmekten ve uygun olduğunuzda zevk aldığınız uğraşınızın istenmeyen kötüye gidişine şahit olabilirsiniz. Emeklilik yaşlarındaki kişilerin de genel olarak fiziksel yeteneklerinin de gitgide azaldığını da düşünürsek, bu işte ehil olmuş profesyonel kişilerin yardımını almak mantıklı bir yol gibi görünmektedir. Bu hizmeti profesyonel olarak veren kişilere verilen isim “bahçıvan”dır ve bu işe bahçıvanlık hizmeti denir.
 bahcivanlik-hizmeti

Biraz daha açmak gerekirse bahçeniz sadece estetik amaçla kurulmuş ve evinizle bütünleşmiş bir halde ise burada yetişen çimlerin, çiçeklerin ve süs bitkilerinin bakımları, sağlıklarını korumak için yapılan ilaçlamalar, estetik açıdan görünümü güzelleştirecek fikirlerin ortaya atılması ve bu yönde yapılan çalışmalar da bir bahçıvanın bizlerden daha çok bu alanlarda bilgili ve tecrübeli olmaları sebebiyle daha iyi yapacakları işlemlerdendir. Bir süs bahçesinden daha farklı olarak mevye sebze yetiştirmek amaçlı kurulmuş bir bahçeniz var ise eğer burada bahçıvanların yapacakları işlemlerin arasına yetiştirilen ürünlerin verimli şekilde üretilmesi için yapılan çalışmalar da girebilir. Ekonomik boyutun da gerektirdiği şekilde bu tarz alanlarda gerekli önemin verilmemesi durumunda zarar sadece estetik açıdan olmaz. bu tarz bahçelerde daha Daha teknik olarak isimlendirecek olursak bu işlemleri sulama, çim biçimi, yabani otların temizlenmesi, gübreleme, toprak havalandırma, sebze yetiştirme, hasta bitkilerin teşhisi, çiçek yetiştirme, bahçenin sınırlarının belirlenmesi şeklinde de sınıflandırabiliriz.

Ancak günümüzün ekonomik şartlarında herkes kendi bütçesi ışığında en uygun hizmeti almak amacındadır. Bu şartlardan dışarıdan bakıldığında çoğu kişiye lüks bir olay gibi gelen bahçıvanlık hizmeti de nasibini almaktadır. Ucuz fiyat teklifleriyle hizmet vermeye çalışan çoğu bahçıvanlar maalesef hizmet kalitesi olarak istediğimiz seviyeyi yakalayamazlar. Güvenilirlik, tecrübe ve mantıklı yaklaşımlar anlaşacağımız bahçıvan için dikkate değer kriterlerdir. Bir bahçıvanın değeri işe başladığı günden itibaren bahçeye günbegün verdiği katkılarla belli olur. Bir bahçıvanla anlaşacağınız zaman bahçenize gelerek bakmasını isteyin ve kendi istekleriniz doğrultusunda 1 ay içerisinde bahçede ne gibi bakım faaliyetleri yapabileceğini sorun. Bu konuda düzenli olarak iletişim ve bilgi paylaşımı halinde olmanız sayesinde istediğiniz gelişime daha kolay ulaşabilmeniz mümkündür.